Igłoterapia sucha

DRY NEEDLING ( suche igłowanie ) to nowatorski zabieg polegający na terapii mięśniowo-powięziowych punktów spustowych ( MPPS ) za pomocą igieł akupunkturowych. Główną przyczyną powstawania MPPS są przeciążenia układu ruchu, urazy, naciągnięcia, długotrwała praca statyczna. Duży wpływ ma także stres, napięcie emocjonalne, problemy metaboliczne, niedobór witamin i mikroelementów.

Suche igłowanie z pozoru przypomina zabieg akupunktury, ale jedynym podobieństwem są igły, których używamy do nakłuwania punktów spustowych. W tradycyjnej akupunkturze działanie to ma na celu poprawę przepływu energii w kanałach energetycznych poprzez nakłuwanie meridianów, natomiast w suchym igłowaniu naszym celem jest lokalizacja mięśniowo-powięziowych punktów spustowych.

Po zlokalizowaniu punktu spustowego, kolejnym krokiem jest wbicie igły w ten konkretny punkt i wywołanie reakcji drżeniowej. W trakcie całego procesu staramy się maksymalnie zredukować reakcję drżeniową na wbicie igły.  Terapia jest tym skuteczniejsza im celniej zlokalizujemy punkt spustowy i precyzyjnie trafimy igłą. Po wyciągnięciu igły punkt możemy opracować za pomocą terapii mięśniowo-powięziowej.

Metodę możemy zastosować:

  • w bólach głowy: ostrych ( migrenowych ) i przewlekłych ( napięciowych ),
  • w zawrotach głowy i szumach usznych,
  • bólach mięśni karku i szyi – przeciążeniowych ( długa pozycja siedząca ) i po wypadkach samochodowych ( wiplash ),
  • w bólach barku z ograniczeniem ruchomości i promieniowaniem do kończyny górnej,
  • w bólach lędźwi i/lub pośladków,
  • w bólach kończyn górnych i dolnych: łokieć tenisisty i golfisty, kolano biegacza, bolesne nocne kurcze łydek.

Metoda suchego igłowania wykorzystywana jest bardzo często w pracy ze sportowcami. Osoby te są bowiem najbardziej narażone na urazy w obrębie mięśni. Ze względu na wysoką skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu, terapeuci coraz częściej polecają tę metodę każdemu pacjentowi, który zmaga się z bólem powodowanym przez zespół mięśniowo-powięziowy.

Każda osoba, która dostrzega u siebie jakiekolwiek symptomy zespołu bólu mięśniowo-powięziowego powinna zdecydować się na terapię suchego igłowania. Działa ona bowiem bezpośrednio na miejsca bólowe, co pozwala najskuteczniej pozbyć się niechcianych dolegliwości.